AYBÜ Göçmen Hukuk Kliniği Katılımcı Eğitimi Programı Gerçekleştirildi.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Göçmen Hukuk Kliniğinde Yazın eğitim alacak ve göçmenlere hukuki bilgi aktarımı yapacak AYBÜ Hukuk Fakültesi öğrencileri için katılımcı eğitimi programı gerçekleştirildi.

5 Temmuz 2017 Çarşamba günü Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi 15 Temmuz Şehitler Kampüsünde AYBÜ Göçmen Hukuk Kliniği Katılımcı Eğitimi Programı gerçekleştirildi. 2017 Yazında AYBÜ Göçmen Hukuk Kliniğinde eğitim alacak AYBÜ Hukuk Fakültesi öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen eğitimde göç hukuku ve Klinik faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapıldı.

Eğitim programı AYBÜ Hukuk Fakültesi Milletlerarası Özel Hukuk Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Musa AYGÜL’ün “Türk Mevzuatı Çerçevesinde Uluslararası Göç Hukuku” başlıklı sunumuyla başladı. Aygül konuşmasında Klinikte görev alacak AYBÜ Hukuk Fakültesi öğrencilerine göç hukukunun temel kavramları ve Türk mevzuatının genel çerçevesi hakkında bilgilendirmede bulundu.

Program Göç İdaresi personeli uzman yardımcısı Feyyaz AKSU’nun “Türkiye’de Göç Hukuku Uygulaması” başlıklı sunumuyla devam etti. Aksu, Göç İdaresinin göç hukuku uygulamasında yerine getirdiği işlev ve genel olarak Türkiye’de göç hukuku uygulaması hakkında bilgi aktarımında bulundu.

Son olarak, programın üçüncü oturumu kapsamında, AYBÜ Hukuk Fakültesi Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Anabilim Dalında görevli Arş. Gör. Emre BERBER “AYBÜ Göçmen Hukuk Kliniği Uygulaması” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. AYBÜ Göçmen Hukuk Kliniğinin işleyişi hakkında bilgi aktarımında bulunan Berber, Klinik faaliyetlerini yürütürken dikkat edilmesi gereken konular hakkında açıklamalar yaptı.

Keçiören Belediyesiyle Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi arasında imzalanan bir protokolle kurulan ve Keçiören Göçmen Hizmetleri Merkezi bünyesinde faaliyetlerini yürüten AYBÜ Göçmen Hukuk Kliniği 20 Mart 2017 tarihinden bu yana Ankara’da yaşayan göçmenlere ücretsiz hukuki bilgi aktarımı ve yönlendirme hizmeti veriyor.