AYBÜ Göçmen Hukuk Kliniğinde Görev Almak ister misiniz?

AYBÜ Göçmen Hukuk Kliniğinde Görev Almak ister misiniz?

Klinik hukuk eğitimi, hukuk fakültesi öğrencilerinin hukuk öğrenimi boyunca edindikleri teorik bilgilerin uygulamaya dönüştürülmesine katkı sağlayan önemli bir eğitim metodudur. Bu eğitim yöntemi ile bir yandan hukuk fakültesi öğrencileri mesleki deneyim kazanmakta diğer taraftan hukuki bilgi ve yardıma ihtiyaç duyan kimseler için adalete erişim yollarının güçlendirilmesi yoluyla topluma yarar sağlanmaktadır.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesinin Keçiören Belediyesiyle imzaladığı protokol çerçevesinde faaliyet yürüten AYBÜ Göçmen Hukuk Kliniği AYBÜ Hukuk Fakültesi öğrencilerine klinik hukuk eğitimi, Ankara’da yaşayan göçmenlere hukuki bilgi aktarımı ve yönlendirme hizmeti vermeye devam ediyor. AYBÜ Göçmen Hukuk Kliniği 2017-2018 Güz öğretim dönemindeki katılımcılarını bekliyor.

 

Başvuru Şartları ve Usulü

  • Klinik eğitimine yalnızca AYBÜ Hukuk Fakültesi üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri başvurabilir.
  • Başvurular linkte yer alan başvuru dilekçesinin ve bu dilekçeye eklenen güncel öğrenci transkript raporunun Hukuk Fakültesi idari bürosuna ıslak imzalı bir biçimde teslimiyle gerçekleştirilecektir.
  • Her öğrenci yalnızca tek bir kategori üzerinden başvuruda bulunabilir. Başvurucuların başvuru dilekçelerinde hangi kategori kapsamında başvuruda bulunduklarını belirtmeleri önem arz etmektedir.

 

Seçim Kriterleri:

2017-2018 Güz öğretim döneminde toplamda 24 AYBÜ Hukuk Fakültesi öğrencisi klinik eğitimine kabul edilecektir. Değerlendirmeler üç kategori altında yapılmaktadır.

1. Kategori: Bu kategoriden yalnızca daha önce AYBÜ Hukuk Fakültesi Mülteci Hukuku Kliniği ya da AYBÜ Hukuk Fakültesi Göçmen Hukuk Kliniğinde görev alan öğrenciler başvuruda bulunabilir. Bu kategori kapsamında 8 öğrenci klinik eğitimine kabul edilecektir. Başvuru sayısının 8’i geçmesi durumunda başvurucuların genel not ortalaması dikkate alınacaktır.

2. Kategori: Bu kategoriden yalnızca Türkiye’de yaşanan göçmen sorunuyla ya da göçmen hukukuyla ilişkili herhangi bir faaliyette bulunmuş ve bu alanlarda tecrübe sahibi olan öğrenciler başvuruda bulunabilir. Bu kategori kapsamında 8 öğrenci klinik eğitimine kabul edilecektir. Başvuru sayısının 8’i geçmesi durumunda başvurucuların genel not ortalaması dikkate alınacaktır.

3. Kategori: Bu kategoriden ilk ve ikinci kategoride aranan şartları taşımayan AYBÜ Hukuk Fakültesi öğrencileri klinik eğitiminde yer almak için başvuruda bulunabilir. Bu kategori kapsamında da yine 8 öğrenci klinik eğitimine kabul edilecektir. Başvuru sayısının 8’i geçmesi durumunda başvurucuların genel not ortalaması dikkate alınacaktır.

 

Klinik Eğitimi Hakkında Temel Bilgiler:

AYBÜ Göçmen Hukuk Kliniğinde gerçekleştirilen faaliyetler kapsamında Keçiören Göçmen Hizmetleri Merkezinin temin ettiği profesyonel tercümanlar aracılığıyla Ankara’da yaşayan göçmenlere yönelik yüz yüze hukuki bilgi aktarımı ve yönlendirme hizmeti verilmektedir.

Klinikte eğitim almaya hak kazanan öğrenciler AYBÜ 15 Temmuz Şehitler Kampüsünde verilecek hızlandırılmış bir teorik eğitimin ardından Keçiören Göçmen Hizmetleri Merkezinin bünyesinde kurulu AYBÜ Göçmen Hukuk Kliniğinde görev yapmaya başlayacaktır. Klinik eğitim süreci boyunca yapılan ihtiyaç analizine binaen teorik dersler tekrarlanabilecektir. Öğrenciler AYBÜ Göçmen Hukuk Kliniğinin yer aldığı Keçiören Belediyesi Binasına kendi imkanlarıyla ulaşım sağlayacaklardır.

Klinik eğitimi kapsamında gerçekleştirilen faaliyetler üçüncü sınıf öğrencileri için LAW351 kodlu Legal Clinic I ve dördüncü sınıf öğrencileri için LAW459 kodlu Legal Clinic III dersi kapsamında yürütülecektir. Bu dersler eğitime kabul edilen öğrencilere tarafımızca tanımlanacaktır. Öğrencilerin klinik eğitiminden başarılı sayılmaları için klinik çalışma takvimi boyunca yaklaşık olarak iki haftada bir ve toplamda yine yaklaşık olarak 8 gün klinik faaliyetine katılımı beklenecektir.

Klinik faaliyetleri hafta içi her gün 13:00 – 16:00 saatleri arasında gerçekleştirilecektir ve klinik ara tatilde de faaliyetlerine devam edecektir. Her çalışma gününde klinik eğitimi alan iki öğrenci ve klinik eğitimini koordine etmek üzere araştırma görevlisi kadrosunda çalışan bir öğretim elemanı klinikte görev alacaktır.

 

Klinik Çalışmalarına İlişkin Takvim:

  18-20 Eylül 2017

Başvuruların kabulü

  25 Eylül 2017 Pazartesi

Klinik eğitimine kabul edilen öğrencilerin ilanı

  27 Eylül 2017 Çarşamba 15:00

Zorunlu Katılımcı Eğitimi

  02 Ekim 2017 Pazartesi

  Klinik eğitiminin başlangıcı

 

 

Klinik eğitimi ve başvuru süreci hakkında sorularınız için:

Arş. Gör. Emre Berber

B727 numaralı oda - emreberberr@gmail.com

 

Kliniğe Başvuru Dilekçesi İçin Tıklayınız.